Ako sa to začalo, ako pokračuje a ako ma to teší

Pílim, režem, lepím, brúsim, meriam, leštím, vyrezávam, vŕtam, frézujem a hľadám, dostávam, kupujem, rozdávam, predávam a Pozdravujem vás z juhu Slovenska, z mojej dielničky, kde vznikajú originálne kúsky.

Najčastejšie vyrábam a prezentujem sa drevenými šperkami, USB kľúčmi a trsátkami. No, vo chvíľach inšpirácie a pokoja, vytváram obrazy, sochy, nástenné hodiny. Zaujíma ma svet okolo. Som zvedavý, rád nakuknem do tej, či onej oblasti. Neustále objavujem. To ma priviedlo k steampunkovej móde.

Dávam veciam druhú šancu. Recyklujem, zbieram už nefunkčné veci, ktoré sú stále vizuálne príťažlivé, alebo aj funkčné, no nevyužiteľné.

Základom mojej tvorby je drevo. Drevo milujem od momentu, keď mi môj starý otec ukázal jeho krásu. Sprevádzalo ma celým mojím životom. Naplno, som sa začal venovať tvorbe, približne, pred piatimi rokmi. Vtedy som zistil, že to je to, čo ma baví a napĺňa.

Drevo je čarovné. Mne učarovalo svojimi kresbami, farbami, tvarmi. Príroda je nenapodobiteľná. Keď sa príroda spojí s človekom, vzniknú jedinečné kúsky. Príroda je našim spoločným šperkom. Skrášľuje svet, a prostredníctvom nej, ja skrášľujem teba. Najradšej som, keď môj výtvor niekoho poteší, nadchne alebo prekvapí.

U mňa si prídu na svoje, ako dámy, tak aj páni. Ak ich nezaujmú manžetové gombíky, trsátka či prstene, môžu sa pristaviť pri USB kľúčoch. Takzvané „flashky“ vyrábam z kvalitných driev s výnimočnou kresbou. Používam nielen domáce, ale aj exotické druhy ako wenge, ebén, palisander, turecký orech alebo špecialitku, bahenný dub.

Bahenný dub je približne 9 000 rokov staré drevo. Bolo vytiahnuté z rieky Morava. Má špecifickú farbu, šedo- čiernu, ktorú spôsobil čas. Vyznačuje sa minimálnou kresbou. Zapozeraním sa do tohto kúska, môžeš cestovať v čase.

Do dreveného tela vkladám USB značky Kingstone 3.1. Čo sa týka veľkostí flashiek, väčšinou ponúkam 8Gb-16Gb- 32Gb- 64Gb- 128Gb.

Rád vyjdem v ústrety svojim zákazníkom. Pri výrobe na zákazku si môžeš vybrať drevo, ozdobenie, či už strieborným drôtom alebo gravírovaným vzorom, iniciálkami. Ďalej si môžeš vybrať veľkosť USB a uchytenie. Myšlienka je: luxusné USB ako darček.

Najčastejšou reakciou pri pohľade na moje výtvory býva: „Toto som ešte nevidel/a!“, „Originálne!“. Zakaždým, keď prídeš ku mne, nájdeš niečo iné, nové. Každý tvar je limitovaný na jeden kus.

Inšpiráciu nachádzam v lesoch. Nie len tak, že tam nachádzam kúsky, ktoré sa neskôr stanú súčasťou mojich diel. Inšpirujú ma aj neobyčajné tvary stromov. Inšpiruje ma všetko, v čom je nejaký slučka, vada, niečo neobyčajné, nad čím môžem rozmýšľať.

Lesmi sa prechádzam ruka v ruke s múzou. Spolu objavujeme nové tvary a farby. Nenachádzam ich len v kúskoch dreva, ale v celom systéme, v každom jednom prepojení. Zvieratá, stromy, zem , rastliny, vzduch, slnko, voda, to všetko spolu súvisí. Každá jedna súčiastka, aj tá najmenšia, zapadá do dokonalého systému. Presne tak, ako v hodinkách, presne tak, ako v prírode.

Spájam drevo a kov, prírodu a mechaniku. Využívam strojčeky a súčiastky z hodín, budíkov.

Prepojenie je najviac vidieť na steampunkových prsteňoch, kde je základ drevená obrúčka. Dopĺňam ju o mechanický strojček z náramkových hodiniek. Tu sa dostávam k recyklácii. Používam výhradne staré strojčeky. Strojček ma musí zaujať svojou krásou a prepracovanosťou. Musí mi takpovediac udrieť do oka. Takisto si sledujem aj značky strojčekov. O to, je moja práca zaujímavejšia.

Strojčeky leštím, čistím, ale často ponechávam v nálezovom stave, pretože originálna patina je sama o sebe zaujímavá. Rád tento výtvor času ukážem.

No, nepoužívam len staré strojčeky. Steampunkové šperky skladám zo súčiastok z hodiniek, budíkov, ale aj iných súčiastok, ktoré človeka prekvapia a vyčaria mu úsmev na tvári. Ako napríklad poistky, elektrónky, žiarovky.

Nehrám na gitare, ale keď som začal vyrábať drevené trsátka, naplnila ma túžba naučiť sa hrať na tento úžasný nástroj.

Začalo to objednávkou. Prišiel za mnou gitarista z jednej známej českej skupiny a objednal si u mňa asi sto kusov drevených trsátok. Povedal mi, že má problém ich zohnať a on hráva len s drevenými. Bola to pre mňa výzva, ktorú som zvládol a zákazník bol spokojný. To ma nakoplo do ďalšej výroby drevených trsátok.

Aby som našiel najlepší tvar, hrúbku a pohodlnosť, spolupracoval som s viacerými gitaristami. Záleží hlavne na tom, či trsátko sadne do ruky. Pre pohodlnosť a rôznorodosť ľudí, ktorí ku mne prichádzajú, vyrábam viacero tvarov a veľkostí. No to hlavné je stále rovnaké. Všetky sú tvrdé a vyrobené tak, aby sa nelámali.

Pre tých, ktorí majú predsa radšej hru bez trsátka alebo s mäkkým trsátkom, mám špeciálne kúsky, ako prívesok na krk alebo na kľúče. Myslím si, že je to pre gitaristu pekný amulet.

Netreba zabudnúť, že každé drevo, každý strom sa správa inak. Má svoje charakteristiky, tak ako ľudia. Preto si každý jeden kúsok nájde svojho majiteľa, alebo človek nájde výrobok?!

V dávnych dobách ľudia uctievali stromy. Ja ich uctievam tak, že už zdanlivo nepoužiteľným kúskom alebo kúskom pripraveným do ohňa, nebodaj do štiepky, dávam nový zmysel. Každý by mal mať svoj kúsok prírody neustále pri sebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *